چرا پارکت لمینت صدا می دهد؟

صدا دادن پارکت لمینیت یکی از نگرانی های بسیاری از افراد علاقه مند به خرید این کفپوش ها می باشد. در صورت نصب و زیرسازی مناسب، نه تنها این کفپوش ها صدایی تولید نمی کنند، بلکه حتی به عنوان عایق صدا نیز عمل می کنند. با این وجود در این قسمت عوامل تشدید کننده تنش ایجاد شده توسط ناهمگونی سطح لایه های پارکت لمینت شرح داده می شوند:

امروزه برخلاف قدیم بیشتر خانه ها در واقع واحدهای کوچک آپارتمانی هستند به همین جهت نوع چیدمان و دکوراسیون داخلی آنها اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه کوچک و جمع و جور، اتاق های کوچک، نشیمن و پذیرایی کوچک با فضای محدود همگی از خصوصیات بسیاری از خانه های امروزی هستند و بسیاری از خانواده ها برای ایجاد یک دکور و چیدمان مناسب در خانه مشکلاتی دارند به ویژه آنهایی که دارای وسایل زیادی هستند. از این رو جهت حل این مشکل که در فضای شهری امروز، دامنگیر بسیاری از افراد می شود تعدادی از مهمترین و در عین حال ساده ترین راهکارها و همچنین باید و نبایدهایی را به شما معرفی می کنیم تا با بکارگیری آنها بتوانید محیط خانه را دلبازتر و بهتر کنید.

1- تغییرات دمایی

تغییرات دمایی در فصول مختلف سال سبب حرکت لمینیت با توجه به ضریب حجمی اچ دی اف لایه میانی می گردد. ناهمگونی سطح سبب ایجاد تمرکز تنش در کلیک های لمینیت و حرکت کلیک ها داخل هم می گردد. تغییرات دمایی این تمرکز تنش را بیشتر کرده ‍و سبب حرکت بیشتر کلیک ها در فصول سردتر سال و تحت فشار بودن کلیک ها در فصول گرم می گردد. این تغییرات دمایی گاهی اوقات در ساعات مختلف روز هم قابل مشاهده بوده و به همین دلیل صدای پارکت در بازه های زمانی متفاوت روز مانند صبح اول وقت با غروب متفاوت است.

2- تغییرات رطوبت محیط

پارکت دارای سطحی همگون و تمام چوب بوده و در مورد پوشش کف لمینیت هم مغز کار به صورت اچ دی اف می باشد که براده چوب فشرده است. چوب و مشتقات آن توانایی بالایی در جذب و دفع رطوبت داشته حین دفع و جذب رطوبت دچار تغییر سایز می گردد. بنابراین پروسه جذب و دفع رطوبت سبب تشدید تمرکز تنش و ایجاد صدای بیشتر در کف پارکت و لمینیت می گردد.

3- وجود مشکل در کلیک های پارکت

یکی دیگر از عواملی که می تواند سبب ایجاد صدا در دراز مدت بر روی سطح پارکت لمینیت شما گردد ساختار داخلی پارکت لمینیت شما است. پارکت به پوشش های کفی اطلاق می گردد که کل مقطع از چوب ساخته شده است. در نقطه مقابل لمینیت کف پوشی است که از چند لایه تشکیل شده و لایه میانی کار(core layer) آن از براده های چوبی فشرده یا نیمه فشرده تشکیل می شوند.

چگالی چوب میانی هر چه بیشتر باشد سبب کاهش خیز، خستگی و حرکت های احتمالی کلیک در دراز مدت بوده و احتمال ایجاد صدا در پارکت لمینیت شما را کمتر می کند. اکثر پارکت لمینیت های ارزان و پارکت لمینیت های چینی موجود در بازار دارای لایه میانی ام دی اف(Middle density fiberboard) بوده که مخفف لایه چوبی با چگالی متوسط است.

در حالی که پارکت لمینیت های اروپایی، لمینیت های آلمانی و لمینیت های لوکس تولیدی در سرتاسر جهان دارای لایه میانی اچ دی اف ( High density fiberboard) می باشند که به معنای لایه چوبی با چگالی بالا است.

چگالی بیشتر چوب سبب خیز کمتر و لذا احتمال ایجاد صدای کمتر در آینده می باشد. در مورد پارکت نیز جنس چوب مصرفی در ایجاد صدای احتمالی در آینده موثر است. به این معنی که پارکت هایی که از درختان چوب با چگالی بالا ساخته می شوند نسبت به پارکت های با چگالی کمتر خیز کمتر و لذا صدای کمتری دارند.در بحث کلیک های پارکت علاوه بر چگالی چوب مصرفی در قسمت لایه مرکزی می توان به مواردی مانند تکنولوژی های ساخت کلیک نیز اشاره کرد.

پوشش های کف پارکت چوبی و همچنین پارکت لمینیت با وجود زیبایی بی حد و حصری که دارند می توانند در گذر زمان و عدم رعایت برخی نکات فنی در پروسه تولید، نصب و نگهداری مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کند. یکی از مشکلاتی که اکثر مصرف کنندگان پارکت لمینیت با آن مواجه می شوند به صدا افتادن پارکت است.

برای رفع مشکل صدای پارکت باید علت ایجاد مشکل را کشف کرد. چرا پارکت صدا می دهد؟

صدای کف پارکت لمینیت منزل شما به دلیل یکی از موارد ذیل می تواند باشد:
A- وجود مشکل زیرسازی و همگون نبودن سطحی که پارکت لمینیت بر روی آن نصب می گردد.
B- وجود مشکل در کلیک های پارکت
C- استفاده از فوم نامناسب

سطح زیر پارکت لمینیت  تا حد امکان باید به صورت صاف و همگون باشد. ناصافی سطح سبب بروز شیب در کل سطح شده و اگر این شیب به صورت ناگهانی ایجاد شود کلیک پارکت لمینیت را در نقاط مختلف در حالت تنش و استرس قرار می دهد. تمرکز تنش بر روی کلیک در دراز مدت سبب خستگی کلیک در کوتاه مدت و ایجاد خیز و تغییر شکل های میکرونی در بلند مدت می گردد.

تغییر شکل ایجاد شده در دراز مدت سبب حرکت کلیک نری در داخل کلیک مادگی شده و این حرکت یکی از اصلی ترین علل ایجاد صدا در پارکت لمینیت بخصوص هنگام راه رفتن(به دلیل وارد شدن بار دینامیک سطحی) بر روی سطح پارکت لمینیت می گردد.

دو نوع کلی نصب در مورد کفپوش های چوب رایج در بازار وجود دارد. نوع اول نصب به صورت چسبی بوده که مختص پارکت های تمام چوب می باشد. البته پارکت های چوب مهندسی وروکس فلور علاوه بر نصب چسبی قابلیت نصب به فرم شناور را نیز دارند.

نوع دوم نصب  پارکت لمینیت به صورت شناور است. در این نوع از نصب کفپوش به هیچ وجه توسط هیچ نوعی از فیکس کننده ها به کف وصل نمی گردد. در نقطه مقابل به جای فیکساتور کل کفپوش پارکت لمینیت به هم دیگر توسط تکنولوژی کلیک قفل شده و به صورت یکپارچه در می آید.

این نوع از نصب مستلزم استفاده لایه ای در زیر پارکت لمینیت فرش شده است که در اصطلاح به این نوع زیر لایه ها فوم می گویند. فوم لایه ای زیر پارکت لمینیت نصب شده می باشد. فوم به دلیل چگالی خاصی که دارد در اثر فشار وارده بر روی آن و تردد می تواند دچار دفرمه شود. تغییر شکل می تواند سبب ایجا تمرکز تنش بر روی کلیک ها شده و در دراز مدت سبب ایجاد صدا در پارکت هنگام راه رفتن بر روی آن گردد. جهت عدم مواجهه با چنین حالتی (به صدا افتادن پارکت لمینیت در دراز مدت) بهترین راه کار استفاده از فوم با چگالی بالا یا فوم سایلنت است.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.